شنبه, ۱۱ تیر ماه ۱۴۰۱
قالب وردپرس افزونه وردپرس

درگذشت پروفسور فضل الله رضا

 


بدین­وسیله درگذشت اندیشمند معاصر و استاد عالی­قدر

پروفسور فضل الله رضا 

را به جامعه علمی کشور و به ویژه دوستداران ریاضی تسلیت می­ گوییم.

ایشان یکی از حامیان خانه ریاضیات اصفهان بودند و چندین کتاب از ایشان توسط خانه ریاضیات به چاپ رسید.

روحشان شاد و یادشان گرامی ­باد.

 

استادان و دانشوران خانه ریاضیات اصفهان، دانشجویان عزیز و پدران و مادران گرانقدر :

امیدوار بودم که امروز سعادت دیدار شما را در اصفهان داشته باشم و شاهد نقش آفرینی و نوآوری فرزندان معنوی شیخ بهایی و دیگر دانشمندان آن سامان باشم، کوتاهی سفر به ایران، مرا از دیدار نصف جهان محروم کرد.
همه می‌دانیم که انقلاب عظیم انفورماتیک و رایانه و مخابرات و اینترنت جهان را فراگرفته و همه کارها را به شتاب در بر می گیرد.جوان‌های ما نمی‌باید آینده دگرگون ساز علم را نادیده بگیرند.
در چنین دنیای پرشتاب و پیش‌بینی‌ناپذیر، بهترین توشه راه برای جوانانی که می‌باید زمام کارها را فردا در دست گیرند آموزش خرد و پرورش خلاقیت است، همراه با نشانی از هویت ایرانی و معارف معنوی.
ریاضیات کاربردی باشد مدل‌سازی و دانش آمار به ما می‌آموزد که چگونه علوم ریاضی را می‌توان در جهت بهبود اقتصادی و گسترش فناوری و حل مسائل اجتماعی به کار گرفت. یعنی از پایگاه والای خرد به سوی بهینه‌سازی جامعه شتافت. نوجوان‌های استان‌های اصفهان و یزد و کاشان هوش ممتاز در طریق ریاضیات کاربردی و فناوری دارند. بنده از دور جوانان هوشیار را تحسین می‌کنم که از طریق خردآموزی و ریاضی و نوآوری، خود را برای آینده درخشان‌تر از زمان ما آماده می‌کنند.
مربیان آموزشگاه‌ها را ستایش می‌کنیم که با همت بلند نوجوانان را به شاه راه خرد هدایت می‌کنند. پدران و مادران را تقدیر می‌کنیم که برای فرزندانشان آموزش معارف دانشی و هنری و معنوی را بر گردآوری مادیات رجحان می‌دهند.
آفریدگار یاور شما باد :

                                بکوشیم و فرجام کار آن بود      که فرمان و رأی جهانبان بود

                                       16 اردیبهشت 1387 پروفسور فضل الله رضا

پروفسور فضل‌الله رضا دانشمند ایرانی، رئیس پیشین دانشگاه تهران، سفیر اسبق ایران در یونسکو، روز چهارشنبه 29 آبان 1398 و در ۱۰۵ سالگی در اتاوای کانادا چشم از جهان فرو بست.

وی متولد 1293 در شهر رشت، تنها فارغ التحصیل دوره اول دانشکده فنی دانشگاه تهران بود که پس از گذراندن دوران کارشناسی در رشته مهندسی برق، سال 1324 مدرک کارشناسی ارشد را از دانشگاه کلمبیا در آمریکا و دکترای خود را در رشته مهندسی برق از دانشگاه مؤسسه تکنولوژی نیویورک (دانشگاه نیویورک فعلی) دریافت کرد.

فضل‌الله رضا سال‌ها به تحقیق و پژوهش در حوزه نظریه اطلاعات و مخابرات پرداخت و به‌عنوان یکی از پایه‌گذاران نظریه اطلاعات و مخابرات در جهان، سمت‌هایی همچون دومین نایب‌التولیه دانشگاه صنعتی شریف، سفیر سابق ایران در یونسکو و کانادا را نیز داشت و برادر بزرگتر عنایت‌الله رضا فلسفه‌دان، نویسنده و مترجم و محقق تاریخ و جغرافیای تاریخ ایرانی بود.

وی طی سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۴ عضو گروه مهندسی برق دانشکده مهندسی دانشگاه کاتولیک امریکا و سپس دانشگاه‌MIT در بوستون امریکا بود و سال ۱۹۶۵ به‌دلیل مشارکت در نظریه شبکه و اطلاعات، به‌عنوان عضو پیوسته مادام‌العمر IEEE برگزیده شد که از اعضای پیوسته AAAS به‌حساب می‌آید.

وی تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال‌های مخابراتی نویزدار داشته و درباره اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سیستم‌های خطی آنالیز عمومی، نظریه سیستم‌ها و مدارها، نظریه کنترل سیستم‌های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه‌ها تحقیقات مهمی انجام داده ‌است.

این دانشمند برجسته در کانادا اقامت داشت و از سال 1357 استاد دانشگاه‌های کنکوردیا در مونترئال در کبک کانادا و دانشگاه مک‌گیل مونترئال بود. رضا عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز بود. او از سال ۱۳۵۷ تاکنون استاد دانشگاه‌های کنکوردیا در مونترال در کبک کانادا و دانشگاه مک‌گیل مونترال بوده و در سمت‌های استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رئیس انجمن علمی ایرانیان در امریکای شمالی، رئیس گسترش زبان و ادب فارسی و مشاور و همکار فعال مؤسسات علمی و ادبی فراوانی ‌بوده‌ است.

برخی بیانات این دانشمند پر آوازه را به یادگار می‌آوریم.

-برای دانشجوی ایرانی عذری پذیرفته نیست؛ پیشرفت همت می‌خواهد.

– گمان نمی‌رود کسی در هوشمندی شرقی‌ها بخصوص ایرانی‌ها تردید داشته باشد، اما آیین خردگرایی به وجه عملی آن در شرق به خصوص در این دو سه قرن کمتر مورد توجه بوده است.

– به عنوان معلمی جهان دیده به شما توصیه می‌کنم با برنامه‌ریزی، پشتکار و جدیت عقب ماندگی علمی کشورمان را برطرف کنید. هر دانشگاه بزرگ باید درهای گفت و شنود را میان پیروان علم و دانش جدید و منبع فرهنگ و هنر و حوزه‌های عرفانی باز نگه دارد تا نور عارفانه‌ای بر گستره فناوری بتابد.


ایشان یکی از حامیان خانه ریاضیات اصفهان بودند و چندین کتاب از ایشان توسط خانه ریاضیات به چاپ رسید.

    راز آفرینش
    دوره‌ی هندسه‌ی علمی و عملی
 سخنرانی‌های پروفسور فضل الله رضا

   سخنرانی پروفسور رضا در مراسم خانه ریاضیات اصفهان

بازدید پروفسور رضا از خانه ریاضیات اصفهان، آذر 1388

بازدید پروفسور رضا از خانه ریاضیات اصفهان، آبان 1387

کلیه حقوق این سایت متعلق به خانه ریاضیات اصفهان می باشد.