توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
سند مطالعه نقش فعاليت­هاي جانبي آموزشی در يادگيري رياضيات در ايران

 

مطالعه نقش فعاليت­هاي جانبي آموزشی در يادگيري رياضيات در ايران

سند مطالعه خانه رياضيات اصفهان

لينک ثبت نام وارسال چکيده مقاله 


مطالعه نقش فعاليت­هاي جانبي آموزشی در يادگيري رياضيات در ايران

در دوازدهمين كنفرانس آموزش رياضي ايران، ميزگردي تحت عنوان "نقش فعاليت­هاي جانبي آموزشي در يادگيري رياضيات" برگزار شد. در اين ميزگرد گزارش­هايي از برگزاري المپيادهاي رياضي در ايران، A-Lympiad، مسايل جالب رياضي و نشريات و تأثيرات مثبت و منفي هر يك در يادگيري رياضيات مطرح شد. [1]

اكنون پس از برگزاري بيش از 25 سال مسابقات رياضي، بيش از 10 سال تشكيل خانه­هاي رياضيات و حدود 1 قرن انتشارات مفيد در راستاي توسعه علوم رياضي، تجارب معلمان عزيز رياضي در ايجاد چالش­هاي رياضي در كلاس درس و بسياري ازانتشارات، اردوها، موزه­ها،مسابقات مختلف، خلق بازي­هاي رياضي و مهمتر از همه تأثير و نقش معلمان خوب و كارگاه­ها و اتاق­هاي بازي در مدارس و غيره، جا دارد مطالعات جدي مشابه شانزدهمين مطالعه كميسيون بين­المللي آموزش رياضي (ICMI) [2]، در ايران انجام شود. در اين مطالعات جمع­آوري كارهاي مفيد انجام شده و ارائه آن­ها براي الگوسازي اين فعاليت­ها در عرصه‌هاي ملي و بين­المللي، بررسي و ارزشيابي و تعيين نقاط ضعف و قوت اين نوع اقدامات، مبتني بر پژوهش­هاي علمي، هدف اصلي هستند.

براين اساس خانه رياضيات اصفهان در شهريور ماه 1391، از گروهي متشكل از اعضاء ميزگرد شامل آقايان مهندس عمران بهروز، محمدحسن حسيني، دكتر علي رجالي، دكتر مجيد ميرزاوزيري و دكتر اميد نقشينه ارجمند به عنوان مسئولين اين مطالعه دعوت کرد تا با اعلام عمومي براي جلب مقالات مبتني بر اين هدف، مقالات را تا 31 فروردين 1392 جمع‌آوري و با كمك گيري از داوران ملي و بين­المللي، مجموعه­اي از مقالات را روي صفحات الكترونيكي خانه رياضيات اصفهان حداكثر تا 31 مرداد 1392، انتشاردهند و يك سمينار مطالعاتي را برگزار نمايند و نتايج بحث­ها و كميسيون‌هاي اين سمينار (مشابه و با استفاده از تجارب فعاليت­هاي مطالعات كميسيون بين­المللي آموزش رياضي)‌ [3] را منتشر نمايند.

هدف اصلي، شناسايي فعاليت­ها و تعيين نقاط قوت و ضعف آن­ها و ارزشيابي اين نوع فعاليت­ها در جهت الگوسازي و رفع مشكلات و تقويت و تكرار اين اقدامات براي توسعه علوم رياضي است.

كميته برنامه­ريزي تلاش مي­كند تا آبان ماه 1391 سئوالاتي را براي اين مطالعه تهيه و در اختيار علاقه‌مندان قرار دهد تا مقالات خود را مبتني بر جوابگويي به اين سئوالات ارائه دهند.

از تمام آموزشگران رياضي، رياضيدانان،‌ آمارشناسان، معلمان و به طور كلي علاقه­مندان و ناشران مجلات مفيد رياضي دعوت مي‌شود با اين گروه مطالعاتي همكاري نمايند.

[1] http://www.mathhouse.org/

[2] Barbeau, E. & Taylor, P. (2009) (Eds.). ICMI Study 16: Challenging mathematics in and beyond the classroom: discussion document.

Educational Studies in Mathematics, New York: Springer.

[3] http://www.icmihistory.unito.it/icmistudies.pdf

 مقالات مرتبط :

معرفی مسابقه ليمپياد، بخشی از ميزگرد نقش فعايت‌های جانبی در آموزش رياضی"، عمران بهروز، مسئول مسابقه A-ليمپياد در خانه رياضيات اصفهان

نشریات ریاضی ایران، بخشی از برنامه ميزگرد "نقش فعاليت‌هاي جانبي آموزش در يادگيري رياضيات"، سیّدمحمّدحسن حسینی، خانه ریاضیات آذربایجان‌شرقي

مسائل جالب رياضی و نقش آنها در یادگیری رياضيات، مجيد ميرزاوزيري

المپياد رياضي در ايران و جهان


سند مطالعه خانه رياضيات اصفهان

يكي از راه­هاي ايجاد انگيزه در دانش­آموزان به علوم رياضي، فعاليت­هايي است كه جوامع مختلف در خارج كلاس­هاي درس، ولي در محيط­هاي مدرسه مانند آزمايشگاه­هاي رياضي،‌ كلوپ­هاي رياضي، كارسوق­هاي رياضي و يا خارج از مدرسه توسط انتشار نشريات، برگزاري مسابقات، اردوهاي رياضي، مدارس رياضي، خانه­هاي رياضيات و غيره اجرا مي­كنند. در اين راستا ايران سابقه طولاني در فعاليت­هاي انگيزشي رياضي دارد، انتشار كتب مفيد همانند تلاش‌هاي مستمر استاد فقيد پرويز شهرياري و بسياري ديگر از بزرگان رياضي كشور، انتشار نشرياتي همچون يكان با ايثار و تلاش استاد غلامحسين مصحفي، ‌برگزاري مسابقات رياضي دانش­آموزي، دانشجويي و شركت موفق ايران در المپيادهاي بين­المللي رياضي، برگزاري روزهاي درهاي باز در دانشگاه­ها و غيره و در ده سال اخير تشكيل خانه‌هاي رياضيات و فعاليت­هاي آنان در جهت توسعه دانش رياضي، اعلام روزهاي رياضيات، دهه رياضيات، روز آمار و ... برخي از اين خدمات را تشكيل مي­دهند.كميسيون بين­المللي آموزش رياضي (ICMI)، مطالعه شانزدهم خود را به بررسي اين فعاليت­ها در جهان اختصاص داد و مجموعه مقالات ارائه شده و مباحث مطرح شده در جلسات و سمينار تخصصي مطالعه به عنوان كتاب مطالعه شانزدهم [1] در سال 2009 توسط اشپرينگر به چاپ رسيد. در ايران هم لازم بود، ‌اثرات مثبت و حتي منفي، نقاط مثبت و احياناً مشكلات اين برنامه­ها تدوين گردد و حداقل اين نوع فعاليت­ها در جهت الگوسازي با حذف مسايل و مشكلات آن­ها و تقويت نقاط قوت آنان در معرض عموم قرار گيرد. بر اين اساس از تمام مجريان برنامه­ها، بهره­گيران از اين برنامه­ها، کارشناسان، محققان و علاقه­مندان به مسايل انگيزشي رياضي، درخواست مي­شود مقالات خود را با تکيه بر مسايلي از قبيل:

الف- معرفي فعاليت­هاي انگيزشي رياضي در داخل و خارج کلاس درس در ايران

ب- مطالعات انجام شده، نظرسنجي­ها، بررسي­هاي آماري، ارزشيابي­ها، نتايج مطالعات تعقيبي

(follow up studies)، نظرهاي علمي مبتني بر يافته­ها و تحقيقات مستند در زمينه اين فعاليت­ها

ج- معرفي مواردي که در کشورهاي خارج انجام مي­شوند، ولي در کتاب مطالعه شانزدهم ICMI [1] نيامده‌اند.

د- توصيه­ها و ارائه راهکارهاي جديد مستند به يافته­هاي علمي و کارهاي تحقيقاتي.

هـ- نتايج علمي مطالعات تطبيقي موارد اجرا شده در ايران با خارج کشور

را به آدرس a_rejali@cc.iut.ac.ir و يا a.rejali@yahoo.com ارسال نمايند.

اميد مي­رود با دريافت مقالات علمي تا تاريخ 31 فروردين 1392 و داوري آن­ها، مجموعه مقالات در سايت خانه رياضيات اصفهان (http://www.mathhouse.org) انتشار يابد و پس از آن با برگزاري يک سمينار تخصصي، کميسيون­هايي به بررسي موضوعات مختلف مطرح شده و مورد نياز بپردازند و در نهايت نتيجه علمي اين مطالعه به صورت مدرکي مستند در اختيار همگان قرار گيرد، تا با بهره­گيري از آن، راهکارهاي جديدي براي آينده توسعه علوم رياضيات در ايران و نيز رفع مشکلات فعاليت­هاي جاري معرفي شوند.

برخي از سئوالاتي که اميد مي­رود اين مطالعه جوابگوي آن­ها باشد، عبارتند از:

1- چه نوع فعاليت­هايي در ايران در رابطه با ايجاد انگيزه در يادگيري رياضيات براي دانش­آموزان در جريان بوده است؟

2- چه نوع فعاليت­هايي در ايران در رابطه با ايجاد انگيزه در يادگيري رياضيات مي­تواند براي دانش­آموزان مؤثر باشد؟‌

3- هر يک از اين فعاليت­ها چه تأثيرات مثبت در تشويق و ترغيب دانش­آموزان به علوم رياضي داشته‌اند؟

4- چه پيشنهادهايي در راستاي اين اهداف قابل طرح هستند؟

5- هريك از اين فعاليت­هاي انجام شده چه تأثيراتي بر سيستم آموزش رياضي مدرسه­اي داشته­اند؟

6- چه تغييراتي در سيستم آموزش مدرسه­اي مي­تواند باعث تقويت فعاليت­هاي مفيد جانبي در آموزش رياضي باشد؟

7- تأثير معلمان بزرگي همچون عسجدي، بيرشک، قرباني، آرام و يا اساتيد به نامي همچون پروفسور هشترودي، پروفسور فاطمي، دکتر مصاحب، دکتر خواجه نوري و ... در توسعه علوم رياضي ايران چه بوده است و چه گونه مي­توان افراد مشابهي را براي آينده تربيت کرد؟

8- تأثير برگزاري کنفرانس­هاي رياضي، کنفرانس­هاي آمار، سمينارها و کارگاه­های تخصصي و کنفرانس­هاي آموزش رياضي در توسعه علوم رياضي در ايران چه بوده است و اين همايش­ها و ساير برنامه­ها چه مشکلات علمي داشته­اند؟ چگونه مي­توان اين مشکلات را حل و اين فعاليت­ها را جهت­دار براي توسعه علوم رياضي در کشور گسترش داد؟

9- نقش انجمن­هاي علمي همانند انجمن رياضي ايران، انجمن آمار ايران، شوراي خانه­هاي رياضيات ايران، انجمن­هاي علمي آموزشي معلمان رياضي ايران، اتحاديه انجمن­هاي علمي آموزشي معلمان رياضي ايران، انجمن‌هاي علمي دانشجويي در توسعه علوم رياضي (به طور مستند) چه بوده است؟ مشکلات علمي اين انجمن­ها چيست و چگونه مي­توان اين مشکلات را حل کرد؟

10- نقش مطالعاتي همانند بررسي افت رياضي، سال جهاني رياضيات، بررسي مسايل و مشکلات آزمون‌هاي ورودي دانشگاه­ها و مطالعات مشابه در توسعه علوم رياضي در ايران را چگونه به طور مستند مي­توان ارزيابي نمود؟ در صورت عدم موفقيت، چه مسيرهاي غلطي در اين مطالعات (از نظر علمي) طي شده اند؟

11- افزايش بي­رويه دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلي و مسايلي از اين دست، چه ضرباتي بر ترويج علوم رياضي داشته­اند و چگونه مي­توان (به صورت علمي) با اين مسايل روبرو شد؟

12- مشکلات و تالي فاسدهاي احتمالي هر يک از اين فعاليت­ها کدامند؟

13- روندهاي تصحيح براي هر يک از اين فعاليت­ها چگونه مي­توانند باشند؟

14- چه راهکارهاي جديدي براي ايجاد انگيزه در دانش­آموزان و معلمان براي علوم رياضيات وجود دارند؟

15- جاي چه كتاب­ها و نشرياتي براي توسعه آموزش رياضي كشور خالي است؟ و چه كتاب­هايي مضر هستند؟

16- نقاط قوت و احياناً منفي هر يک از اين فعاليت­ها چيست؟

17- موانع توسعه علوم رياضيات در کشور کدامند؟

18- چه راهکارهايي براي رفع اين موانع قابل پيشنهاد هستند؟

19- براي توسعه و ترويج علوم رياضيات در کشور چه کارهايي بايد انجام شود؟

20- مواردي که در کلاس درس بايد مورد توجه قرار گيرند که به تشويق دانش­آموزان کمک کنند، چيست؟

21- در آموزش­هاي قبل و ضمن خدمت معلمان رياضي چه نکاتي بايد مورد توجه قرار گيرند؟

22- در هر يک از دوره­هاي (پيش­دبستاني، دبستان، راهنمايي، دبيرستان، دانشگاه و تربيت معلم) چه مسايلي بايد حل گردند و يا چه برنامه­هايي قابل ارائه هستند که به ترويج علوم رياضيات کمک مي‌کنند؟

کميته برنامه­ريزي اين مطالعه شامل آقايان عمران بهروز، محمدحسن حسيني، دکتر علي رجالي، دکتر مجيد ميرزاوزيري و دکتر اميد نقشينه ارجمند مطمئن هستند که تمام معلمان رياضي، اساتيد علوم رياضي، محققان علوم تربيتي، آمارشناسان و آموزگاران با ارسال مقالات خود تا تاريخ 31 فروردين 1392 اين مطالعه را ارتقاء خواهند بخشيد.

Barbeau, Edward J.; Taylor, Peter J. (Eds.). Challenging mathematics in and beyond the classroom, New ICMI Study Series, Vol. 12, Springer (2009)f


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research