توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
پيشينه کنفرانس‌هاي آموزش رياضي ايران

 پيشينه کنفرانس‌هاي آموزش رياضي ايران

 

منبع : وب‌سايت کنفرانس‌هاي آموزش رياضي ايران/ وابسته به اتحاديه انجمن‌هاي رياضي ايران
http://www.uimecedu.ir/files/site1/pages/imec13.pdf

 

پیشینه کنفرانس‌های آموزش ریاضی ایران از ابتدا تاکنون در سال‌های 1349 و 1350 به‌همت اعضای علاقه‌مند جامعه ریاضی، به ترتیب اولین و دومین کنفرانس ریاضی ایران در دانشگاه‌های شیراز و صنعتی شریف برگزار شد. گزارش میزگردهای این دو کنفرانس، نشان می‌دهد که آموزش ریاضی یکی از مسائل محوری این دو کنفرانس ریاضی بوده است. به‌خصوص در کنفرانس دوم، میزگردهایی با حضور چهره‌های سرشناس ریاضی ایران و جهان از جمله پروفسور هشترودی، پروفسور فاطمی، دیودونه، سوبولف و مک‌کارتی درباره برنامه درسی ریاضی دوره دبیرستان برگزار شد. این میزگردها، نقش عمده‌ای در تغییر برنامه درسی ریاضی ایران در آن زمان ایفا کردند.
پس از اعلام موجودیت انجمن ریاضی ایران، مسئولیت برگزاری کنفرانس‌های سالانه ریاضی به عهده اين انجمن گذاشته شد. به دنبال استمرار کنفرانس‌های ریاضی، نیاز به طرح مسائل موجود پیرامون آموزش و یادگیری ریاضی، بیشتر و بیشتر احساس می‌شد و هر برنامه‌ای که در راستای آموزش ریاضی تدارک دیده می‌شد، به عنوان یک اقدام مثبت و سازنده، مورد استقبال معلمان ریاضی شرکت‌کننده در کنفرانس‌های ریاضی قرار می‌گرفت. این نیازها، فکر برگزاری کنفرانس‌های سالانه آموزش ریاضی را در دست‌اندرکاران آموزش ریاضی در وزارت آموزش وپرورش و انجمن ریاضی ایران بیشتر تقویت کرد. بالاخره در سال 1373 پیشنهاد برگزاری کنفرانس‌های آموزش ریاضی در شورای اجرایی انجمن ریاضی ایران به بحث گذاشته شد. شورای اجرایی انجمن ریاضی ایران در جلسه مورخ 16 آذر 1373 موضوع برگزاری کنفرانس آموزش ریاضی را مورد بحث قرار داد. شورا با توجه به نیازهای اساسی نظام آموزشی ریاضی کشورمان در سطوح مختلف و تأثیر غیرقابل انکار روش‌های علمی آموزش ریاضی در ارتقای فرهنگ ریاضی در سطوح مختلف و اهمیت شناخت و بررسی مسائل و مشکالت آموزش ریاضی در این سطوح، لزوم برگزاری کنفرانس‌های آموزش ریاضی را تصویب کرد.(اسناد شورای اجرائی انجمن ریاضی ایران، 1373) . به دنبال این مصوبه، در جلسة افتتاحیه بیست و ششمین کنفرانس ریاضی کشور در فروردین 1374 که در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد، دکتر محمدعلی نجفی، وزیر محترم آموزش وپرورش وقت، بر لزوم برپایی کنفرانس‌های آموزش ریاضی با مشارکت انجمن ریاضی ایران، تأکید کرد. پس از آن، برنامه‌ریزی برای برگزاری اولین کنفرانس آموزش ریاضی ایران در اصفهان در تاریخ 1 تا 8 شهریور 1375 انجام شد. به دنبال آن، دومین کنفرانس آموزش ریاضی ایران توسط انجمن ریاضی ایران و اداره کل آموزشوپرورش استان کرمانشاه، از 9 تا 4 شهریور 1376 برگزار شد.
از اولین کنفرانس آموزش ریاضی ایران تا چهارمین کنفرانس، برنامه‌ریزی و اجرای کنفرانس‌ها به صورت مشترک، با حمایت وزارت آموزش وپرورش و زیر نظر انجمن ریاضی ایران بود و در مجموعه همایش‌های این انجمن قرار داشت. پس از آن، اتحادیه انجمن‌های معلمان ریاضی کشور تأسیس شد و این کنفرانس با مشارکت این اتحادیه، وزارت آموزش و پرورش، انجمن ریاضی ایران، انجمن آمار ایران، شورای خانه‌های ریاضیات ایران واستادان ریاضیات دانشگاه‌های ایران برگزار می‌شود.

فهرست کنفرانس‌های آموزش ریاضی ایران

کنفرانس   شهر   دبير کنفرانس تاريخ
اولين   اصفهان   دکتر علی رجالي (دانشگاه صنعتی اصفهان) شهریور 1375
دومين   کرمانشاه   دکتر زهرا گویا (دانشگاه شهید بهشتی)  شهریور 1376
سومين    کرمان      دکتر محمود محسنی‌مقدم (دانشگاه شهید باهنر)  شهریور 1377
چهارمين   تهران    دکتر زهرا گویا (دانشگاه شهید بهشتی)   بهمن 1378
پنجمين   مشهد    دکتر سیدحسن علم‌الهدایی (دانشگاه فردوسی) بهمن 1379
ششمين   شيراز    دکتر بهمن طباطبایی (دانشگاه شیراز) اسفند 1381
هفتمين   سنندج   دکتر فرهاد جنتی (دانشگاه کردستان)  شهریور 1383
هشتمين   شهرکرد    آقای محمدباقر منزوی (آموزش وپرورش چهارمحال و بختیاری) مرداد 1385
نهمين   زاهدان   دکتر اکبر گلچین (دانشگاه سیستان و بلوچستان)  شهریور 1386
دهمين   يزد   آقای محمدرضا انتظاری (آموزشوپرورش یزد)   شهريور 1387
يازدهمين   محمودآباد   دکتر اسماعیل یزدانی (دانشگاه فنی و حرفه‌ای مازندران)  تیر 1389
دوازدهمين   سمنان   آقای حسین فولادیان (آموزش وپرورش سمنان) شهريور 1391
                                      

 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research