توجه : خانه رياضيات اصفهان هيچ نماينده‌ رسمي و شعبه ديگري ندارد. در صورت مشاهده چنين مواردي، درخواست مي‌شود تا از طريق تلفن 36692013 با خانه رياضيات اصفهان هماهنگ نمائيد.

آمار سایت
Stat
مدرسه تابستانه کدنویسی

مدرسه تابستانه کدنویسی

شهریور 1398

ویژه ورودی های پایه های ششم تا دوازدهم

مهلت ثبت نام: 28 مرداد الی 5 شهریور

تاریخ برگزاری: 6 الی 8 شهریور

ساعت 9 الی 15

محل تشکیل: خانه ریاضیات اصفهان

هزینه ثبت نام: 110 هزارتومان

لینک ثبت نام:

 


خانه ریاضیات اصفهان به  عنوان اولین مجری آموزش زبان برنامه‌نویسی پایتون به نوجوانان در اصفهان، اکنون پس از 4 سال فعالیت مستمر در این زمینه، گامی فراتر برداشته و اقدام به برگزاری "مدرسه تابستانه کدنویسی"  نموده‌ است. در‌نظر داریم تا با هدفِ تقویت کارِ تیمی و افزایش خلاقیت و همچنین آشنایی بیشتر دانش‌آموزان عزیز با چشم‌اندازهای مهارت کدنویسی دور هم جمع شویم و دانش خود را به اشتراک بگذاریم.

محورهای کارگاه‌های آموزشی:

  • ویژه ورودی های ششم و هفتم:

·         بازی با الگوریتم‌

·         تفکر رایانشی

·         اسکرچ پیشرفته

·         طراحی وب

توجه:  پیش‌نیاز این کارگاه‌ها دوره اسکرچ مقدماتی است.

 

  • ویژه ورودی های هشتم تا دوازدهم متوسطه:

·         الگوریتم‌های کاربردی

·         ساخت بازی با پایگیم

·         ساخت اَپ

·         تحلیل داده

·         سیستم‌های توصیه‌گر

توجه:  پیش‌نیاز این کارگاه‌ها دوره پایتون مقدماتی است. 

 

!!!توجه: ظرفیت هر کلاس محدود است. درصورت تکمیل ظرفیت -قبل از پایان مهلت ثبت‌نام ثبت‌‌نام بصورت خودکار بسته می‌شود.

(تایید نهایی ثبت‌نام، پس از بررسی گذراندن پیش‌نیاز مورد نیاز اعلام خواهد شد.)

به ثبت‌نام کنندگان متوسطه اول و دوم توصیه می‌شود لپ‌تاپ به همراه داشته باشند. (برای گروه سنی ابتدایی نیازی به آوردن لپ‌تاپ نیست)


گزارش برگزاری مدرسه تابستانه کدنویسی

خانه ریاضیات اصفهان

تابستان 1398

خانه ریاضیات اصفهان پس از 4 سال تلاش متداوم در زمینه آموزش کدنویسی به نوجوانان عزیز در استان اصفهان و آموزش معلمان، در شهریورماه 1398 اقدام به برگزاری مدرسه تابستانه کدنویسی نموده است. امروزه نیاز به شناخت و درک صحیح برای به‌کارگیری مناسب تکنولوژی در سنینِ پایین، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رایانه‌ها و تبلت‌ها، و سایر دستگاه‌های هوشمند همه با مفاهیم برنامه‌نویسی طراحی شده‌اند.

پس آشنایی با مفاهیم برنامه‌نویسی یک نیاز ضروری برای کودکان این نسل است. برنامه‌نویسی دارای مفاهیم مهمی است که دانستن آن می‌تواند نگاه فرد را به موضوعات مختلف تغییر دهد.

استیو جابز بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل می‌گوید:

"امروزه همه باید برنامه نویسی کامپیوتر را یاد بگیرند، زیرا برنامه نویسی به ما نحوه‌ی فکر کردن را یاد می‌دهد."

مدرسه تابستانه کدنویسی از ششم تا هشتم شهریورماه 1398 با حضور 45 دانش‌آموز از پایه‌های پنجم تا یازدهم در خانه ریاضیات اصفهان برگزار شد.

اهداف مدرسه کدنویسی:

  • توانایی حل مسئله
  • افزایش مهارتِ کارِ تیمی
  • بالابردن تفکر بحرانی
  • پرورش خلاقیت
  • بالابردن مهارت برنامه‌ریزی

 

 

 

در اختتامیه دکتر جواد راستی، عضو هیئت علمی گروه مهندسی پزشکی و مدیر مرکز بازی‌های رایانه‌ای دانشگاه اصفهان سخنرانی کردند. دکتر راستی ابتدا به مقایسه درآمد سه صنعت بزرگ "سینما"، "موسیقی" و "بازی" پرداخت. وی گفت از سال 2014 گردش مالی صنعتِ بازی‌سازی از مجموع گردشِ مالی صنعت سینما و صنعت موسیقی بیشتر بوده است. با توجه به اسقبال زیاد و درآمد بالای این صنعت، تمایل به ساختِ بازی نیز افزایش یافته است. حال، چگونه باید بازی بسازیم؟ ساخت بازی، سه تخصص اصلی نیاز دارد. 1- Designer (طراح بازی) یعنی کسیکه مراحل و سناریوی بازی را طراحی می‌کند تا بازیکن از بازی‌کردن لذت‌ ببرد. 2- Artist کسیکه شخصیت‌های بازی، رنگ‌ها، گرافیکِ کلی و نحوه بازی را طراحی می‌کند. 3- Programmer (برنامه‌نویس) که با نوشتنِ کد، بازی را قابل اجرا می‌کند. و بازی‌هایِ خوب، تیمی متشکل از هر سه تخصص دارند.

طبق اعلام مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال، تعداد گِیمرهای ایرانی حدود 28 میلیون نفر یعنی 35 درصد جمعیت کشور است. درآمد حاصل از فروش بازی‌ها به سه صورت است. 1- Paid Game بازی‌هایی که با پرداخت هزینه کم کل امکانات بازی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. مانند بازی‌های موجود در کافه بازار 2- تبلیغات: با استفاده از بنرهای تبلیغاتی موجود در بازی‌ها. سازندگان این بازی‌ها، هم از سفارش‌دهنده‌ی تبلیغ پول دریافت می‌کنند و هم، با هر بار کلیکِ کاربر روی آنها و یا برای حذف تبلیغ از کاربر پول دریافت می‌کنند. 3- In-App Purchase (پرداخت درون برنامه‌ای) این بازی‌ها بصورت Free-to-Play هستند. دکتر راستی پس از صحبت درباره Bussiness Planها (نقشه‌های مدیریتی)، به بیان نحوه شروع به‌کار پرداخت. از کجا باید شروع کنیم؟ یک راه، استفاده از موتور‌هایِ بازی‌سازی بدون کدنویسی است. که تنها از مفاهیم منطقی برنامه‌نویسی در آنها استفاده می‌شود. مانند Constructs، GameMaker Studio و Fusion. که در مدت کوتاهی امکان ساختِ بازی‌های ساده را به کاربر می‌دهند. از جمله بازی‌های ساخته‌شده با این روش، بازی آناهیتا دختر خوب است. آناهیتا توسط یک بازی‌ساز اصفهانی و با موتور Fusion ساخته‌شده که در سطح بین‌المللی نیز مطرح شده است. راه دیگر استفاده از موتورهای بازی‌سازی حرفه‌ای‌تر مانند Unity و Unreal Design است که نیاز به کدنویسی سی‌شارپ یا جاوا دارند. دکتر راستی درمورد اهمیت تاثیر بازی‌های رایانه‌ای که جنبه آموزشی دارند نیز صحبت کرد.

سپس گزارشی از پروژه آموزش کدنویسی نوجوانان توسط نگین رادمنش ایراد شد. در این گزارش گفته شد 40 دوره‌ی 40 و 20 ساعتی آموزش زبان برنامه‌نویسی پایتون در 21 مدرسه نواحی اصفهان و شهرستان‌های تیران و خمینی‌شهر توسط خانه ریاضیات اصفهان برگزار شده است. همچنین در سال تحصیلی 98-97، مجموعا 120 ساعت رویدادِ "خلاقیت با کد" در 36 مدرسه استان بصورت رایگان برای مقاطع ابتدایی تا متوسطه دوم به اجرا درآمده است. تعداد کل دانش‌آموزان شرکت‌کننده در این رویدادها 1211 نفر بوده‌اند. همچنین طی دوره‌های تربیت مدرس این مرکز از سال 93 تاکنون 120 معلم آموزش دیده‌اند. این دوره‌ها با همکاری اداره آموزش و پرورش استان و برخی با مجوز ضمن خدمت بوده است.

در پایان اختتامیه از اعضای فعال انجمن دانش‌آموزی پایتون تقدیر به عمل آمد. دستاوردهای این دانش‌آموزان در pylie.com منتشر شده است. همچنین این اعضا در برگزاری علمی و اجرایی مدرسه تابستانه نیز همکاری داشتند.

 

معرفی اعضای برگزارکننده مدرسه تابستانه کدنویسی: (به ترتیب حروف الفبا)

مدرسین کارگاه‌ها: ابوالفضل باقری (پایتون کاربردی و تحلیل داده)، مایا جمشیدی (پایگیم)، علیرضا خواجه-مدرس خانه ریاضیات بوشهر- (اسکرچ پیشرفته)، نگین رادمنش (پایتون کاربردی و تفکر رایانشی)، مهدی رئیسی (پایتون کاربردی و بازی الگوریتم)، اعظم صالحی (بازی الگوریتم)، حسام صدیقی (تحلیل داده و سیستم‌های توصیه‌گر)، علی موسی‌زاده از شیراز (طراحی وب)

تیم اجرایی: منیره انصاری‌پور، نگین رادمنش، فهیمه نادری

تیم همکار در اجرا و تهیه محتوا و تدریس: بهفر باقری، رضا جلالی، مهدی رئیسی، مهدی کریمی، پریساسادات موسوی (اعضای انجمن دانش‌آموزی پایتون- خانه ریاضیات اصفهان)

با تشکر و قدردانی از پروفسور هیرمن‌پور، حامی طرح آموزش کدنویسی نوجوانان خانه ریاضیات اصفهان

 

 


کنفرانس‌های داخلی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
کنفرانس‌های بين‌المللی
1 2 3 4 5
آخر بعدی
مباحث ویژه رياضی
1 2 3 4
آخر بعدی
Instant maths ideas

A COMPREHENSIVE GUIDE TO Factorial Two-Level Experimentation

Operations Research